BLOGLAR

Kompresör

Kompresör Nedir?
Kompresör havayı ya da diğer gazları atmosfer basıncından daha yüksek basınçlara sıkıştırmak için kullanılan bir makinedir. Kompresör diğer bir tanımla atmosferden aldığı hava gazını sıkıştırarak basıncını artıran makinedir.
Basınçlı havanın gerekli olduğu ortamlarda hava desteği sağlamak amacı ile pnömatik çalışma sisteminde kompresör kullanılmaktadır. Kompresör havayı sıkıştırarak basınçlı olarak kullanmamıza, belirli bir oranda kısmi vakum elde etmek ya da atmosfer basıncından daha az basınca inmek için kullanılır. Kompresör pompası havalı yerdeki hava ya da gazı dışarı atmaya yarar.
Kompresör Tarihçesi
Otto von Guericke 1650 yılında kompresör alanında önemli gelişmelere imza atmıştır. 1829 senesinde William Mann basınçlı hava kompresör makinesinin patentini almıştır. Bu gelişmeler ile kompresör ekonomik alanda daha hafif makinelerin elde edilmesi noktasında önemli olmuştur. 1872 yılından sonra kompresör sıkıştırma ile birlikte soğutma da yapmaya başladı. Bu sistemde çalışan kompresör yanında bazı sorunları da getirdi çünkü soğutmada silindirin içinde su jeti fışkırtılıyordu. Sorunlardan kaynaklı olarak bu tür işlemler terk edilmiştir. Etrafında su elbisesi bulunan kompresör kullanılmaya başlanmıştır. Bu tür ıslak kompresör çeşitleri günümüzde de hala kullanılmaktadır.
Kompresör Genel Çalışma Prensibi
Kompresör genel çalışma prensibi dışarıdan aldığı havayı daha yüksek basınçlarda kullanıma arz etmesiyle oluşur. Basınçlı hava, birçok avantajlara sahip olmakla birlikte maliyeti de yükseltir. Basınçlı havanın maliyeti elektrik fiyatından fazla olduğu için biraz daha pahalıya malolmaktadır. Bu sebepten ötürü basınçlı havanın ekonomik kullanılması için uygun bir kompresör seçilmesi ve kompresörün sürekli çalışmasını sağlamak işletmeler için önemlidir.
Kompresör Seçimi
Kompresör seçiminde dikkat edilecek faktörler:

  • İşletme Basıncı
  • Kompresör Tipi
  • Havanın Miktarı
  • Özel Güç Tüketimi
  • Yüksüz Güç Tüketimi
  • Temiz (yağsız) hava basınçlı hava
İşletmenizin ihtiyacı kadar basınçlı kompresör seçmek, ekonomik olarak sizlere rahatlık sağlayacaktır. Kaliteli bir kompresör kullanım süreci içinde en düşük elektrik enerjisi ile en verimli havayı elde eder. Kompresör boşta çalışırken minimum güç tüketiminde olmalıdır.
Kompresör Sorunlarının Önemi
Kompresör soğutma sistemlerinin kalbi sayılabilir. Kompresör arızaları meydana gelirse soğutma sistemleri çalışamaz. Kompresör arıza yaptığında sistem de arızalı sayılır. Kompresör sorunları önemlidir ve derhal çözülmelidir.
Kompresör Kaça Ayrılır?
Kompresör, hava basıncını arttırmakta kullanılan yöntem bakımından dinamik kompresör ve pozitif deplasmanlı pompalar ve kompresörler olmak üzere iki ana grupta toplanmaktadır.